Expedičná kamera - filmový festival

09.03.2017

V meste Trebišov sa uskutoční  aj v tomto roku filmový festival EXPEDIČNÁ KAMERA, a to sobotu 25. marca 2017 o 17.00 h - 19.00 h.  Večerné premietanie filmov v Kine Slávia bude o dobrodružstve, divokej prírode, poznávaní nového, extrémnych zážitkoch a športoch. 

Expedičná kamera je partnerom a programovým pokračovateľom Medzinárodného horolezeckého filmového festivalu v Tepliciach nad Metují.

FILMY Z HLAVNÉHO PROGRAMU

Divočinou aljašky
Krajina: Česká republika, 2016
Dĺžka: 25 minút
Réžia: Jiří Horčička / Fjolls

Šesť kamarátov z Čiech, Moravy a Slovenska, niektorí skúsenejší, ale aj menej skúsení vodáci sa vydali za polárny kruh na prekrásnu Aljašku splavovať rieku Alatnu. Hovoria si Fjolls. Vybavení loďami, jedlom v medveďo-vzdorných kontajneroch a s korením v spreji mali v pláne prekročiť kontinentálne rozvodie a plávať 300 km na juh s cieľom na polárnom kruhu. Cestou chcú podniknúť pešiu túru k Arrigetch Peaks, postaviť plachetnicu, alebo napríklad piecť chleba. 

Ako táto expedícia do úplnej divočiny bez mobilného signálu a možnosti dopĺňať zásoby dopadla? Podarilo sa Fjollom splniť všetky ciele a zároveň si odviezť nezabudnuteľné zážitky? Uvidíte sami vo filme plnom nádhernej prírody, ľudskej zručnosti aj odvahy púšťať sa do neznámych vôd. 

Návrat do Zanskaru
Originálny názov: Return to Zanskar
Krajina: Veľká Británia, 2016
Dĺžka: 23 minút
Réžia: Daniel Bull, Bryan Liptzin


Zanskar je malá odľahlá osada uprostred hôr v indických Himalájach. Až donedávna bolo jediné spojenie s civilizáciou možné iba po nebezpečnej ceste pozdĺž rieky. Teraz je takmer pred dokončením výstavba cesty, ktorá môže navždy zmeniť toto duchovné a pokojné miesto.

Pred 30 rokmi navštívili Zanskar dvaja Američania, ktorých sa na ceste ujala miestna rodina, u ktorej následne našli azyl. Teraz sa rozhodli, ešte pred úplným dokončením cesty miesto znovu navštíviť a rodinu vyhľadať. Ako sa Zanskar a jeho obyvatelia za tú dobu zmenili a ako je prijímaná výstavba cesty a s ňou aj príchod civilizácie? Srdcervúce stretnutie starých priateľov, zamyslenie nad spôsobom života a odľahlá príroda v srdci Himalájí vás istotne chytia za srdce.

Pura vida
Krajina: Švajčiarsko, 2016
Dĺžka: 44 minút
Réžia: Thomas Miklautsc


Nadšený cestovateľ a cyklista Hervé si vymyslel bláznivý plán. Svoj bicykel použiť ako pohon lode a splaviť počas niekoľkých mesiacov rieku Amazonku. Po 40.000 km po cestách prerobil v Ekvádore bicykel na loď a pomenoval ju „Pura vida“ a začal svoju životnú cestu.

Za celkových 20 mesiacov prešiel viac ako 7 500 km a vystriedal 26 riek. Po ceste ho ohrozovala divoká voda, vrtkavé počasie, krokodíly, drogoví díleri aj piráti. Navštívil šamanov, domorodé kmene a zblížil sa s juhoamerickou prírodou až do morku kostí. Je viac než zrejmé, že taká cesta človeka ovplyvní na celý život.

Projekt Moffat
Originálny názov: Operation Moffat
Krajina: Veľká Británia, 2015
Dĺžka: 20 minút
Réžia: Claire Carter, Jen Randall


Krátky film, ovenčený množstvom medzinárodných cien, je inšpirovaný pestrým lezeckým životom prvej britskej horskej sprievodkyne Gwen Moffat.

S mladučkou spisovateľkou Claire sa počas sledovania Gweninho životného príbehu pozriete na skalné steny, do ľadových jazier a riek a na vrcholky hôr vo Veľkej Británii. Sama spisovateľka si chcela na vlastnej koži vyskúšať, aké by to bolo pred niekoľkými desiatkami rokov dezertovať z armády a celý svoj život venovať horám.

Vstupné:      Dospelí - 2 €

                     Deti a ZŤP -  1 €