Prihlásiť sa

Násilie na ženách sa týka nás všetkých

24.11.2014

„Násilie na ženách sa týka nás všetkých“ je odkaz, ktorý bude v poslednom novembrovom týždni šíriť takmer 50 policajných preventistov v spolupráci s koordinátormi prevencie kriminality pôsobiacich na okresných úradoch v sídle kraja po celom Slovensku.

Polícia pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách pripravila preventívnu kampaň. Verejnosti má pripomenúť, že i na Slovensku sú ženy - obete násilia a toto násilie je páchané najmä „za zatvorenými dverami“ domácností. Počas kampane budú policajti poskytovať informácie o formách násilia a trestno-právnej rovine násilia. Záujemcom poskytnú  rady ako sa správať v prípade násilia, kam sa obrátiť v prípade potreby pomoci, keď sa sami stanú obeťou násilia, ale i vtedy, ak majú vedomosť o násilí páchanom v našom okolí.

Páchanie násilia sa vzťahuje k trestným činom proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti. Trestný zákon neupravuje samostatnú skutkovú podstatu trestného činu domáceho násilia. Takéto konanie  zahŕňa do skutkových podstát niektorých trestných činov. Sú to najmä trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby, trestný čin ublíženia na zdraví, trestný čin znásilnenia, trestný čin obmedzovania osobnej slobody a ďalšie.

Život, zdravie, sloboda, či iné práva sú hodnoty spoločnosti, ktoré chráni Trestný zákon. Ak dochádza k ich ohrozeniu alebo porušeniu je potrebné zasiahnuť. V prípadoch násilia má polícia zákonné oprávnenie vykázať násilníka zo spoločného obydlia a zakázať mu vstup do obydlia počas 48 hodín od vykázania. V roku 2013 polícia realizovala toto zákonné oprávnenie u 302 mužov násilníkov. V prvom polroku roku 2014 to bolo v 138 prípadoch.

Všetci môžeme robiť mnoho aktívnych krokov, aby sme ochránili ženy a veľakrát aj ich deti pred násilím agresora. Ak vieme, že v našom okolí dochádza k násiliu je potrebné vzniknutú situáciu riešiť a nemlčať. Úlohou Policajného zboru je pomáhať a chrániť, preto by poškodení nemali váhať a s dôverou sa kedykoľvek obrátiť na políciu.

 Každý má právo na život bez násilia – nikto nemá právo týrať iného.