Prihlásiť sa

Medzinárodná výstava autorov - SILA TVORBY

08.08.2016

Verejnosť a priaznivci Trebišovského umeleckého klubu vedia, že mnohí jej členovia mali svoju medzinárodnú výstavnú premiéru v susednom Sátoraljaujhelyi Kossuth Lajós Muvelodesi Kozpont Tancsics tér 3  aj tento rok sa tak stane v čase od 15. augusta o 16, 00 hod. –  do 12. septembra 2016 v mestskej galérií bude spoločná prezentácia výstavy akad. maliara Juraj Tkáčika a Ladislava Boháča pod názvom  Sila tvorby.

Cesty autorov k umeleckej tvorbe majú mnoho spoločného od námetu cez bytostne snahy priniesť divákovi, ten najdôveryhodnejší obraz prírodného úkazu. Pán Juraj Tkáčik po skončení vysokoškolského štúdia na košickej Technickej univerzite bol veľmi krátko vo svojom povolaní. Dal sa na umelecké štúdia, a to najskôr na Zakarpatskom umeleckom inštitúte, ktoré ukončil ako diplomovaný špecialista a neskôr absolvoval Ľvovskú národnú akadémiu titulom „Magister umenia“. Ako sám autor konštatuje, tieto štúdia boli pre jeho umelecké napredovanie výrazným prínosom. Spoznával skutočnú dušu nielen Zakarpatského umenia, ale aj mnohých umelcov, ktorí jej vdýchli nezameniteľnú pečať. K maľbe ho v školských časoch výrazne inšpirovala suseda Zita Hegyeová, dnes  Trebišovčanka Mgr. Ďurišinová, zatiaľ jediná obyvateľka metropoly južného Zemplína, ktorá sa venuje sakrálnej ikonopiseckej maľbe. Ďalším jeho vzorom boli  T. J. Mousson. Na Zakarpatský štýl maľovania priviedol pána Juraja Tkáčika profesor Mikuláš Nebesník, ale  aj výrazný akademický maliar Ukrajiny Alexander Fedaev. Po mnohých pôsobeniach v zahraničí vrátane samostatných výstav, ktorých bolo vyše 70 a plenéroch, máme možnosť jeho tvorbu vidieť a u našich susedov.

Tvorba pána Ladislava Boháča je známa nielen v našom východoslovenskom okolí o samotnom meste už ani nepíšuc. Mnohé výstavy s poľovníckou tematikou bez obrazov autora si už nedokážeme predstaviť.  Jeho základná a neodmysliteľná tvorba o našej flóre a faune už dávno presiahla hranice republiky. Pravidelne dominuje nielen na  najprestížnejšej výstave Európy s touto tematikou budapeštianskej Fevove. Účasť na tejto výstave má iba jediný kľúč, a to pozvanie umelca usporiadateľmi. Pán Boháč  výrazne reprezentuje naše mesto. Tajomstvo tvorby pána Ladislava Boháča sa stalo už dávno verejným.  Ako poľovník a ochranca prírody je denne v jej náručí, v ktorej sa nič nedeje náhodne, čo sám autor zdôrazňuje. Zákony prírody a tvorby nemožno obísť, oklamať a nedajbože ešte na nich zabudnúť, to by bol skutočne nenapraviteľný omyl. Mnohé zvery prídu na isté miesto iba jediný raz, keď zistia nepriazeň už nikdy viac. Na rozdiel od ľudí. Do krásy prírody si sústavne berie skicár, aby čo najdôvernejšie zachytil predátora či okolitú prírodu. Mnohí by povedali, že lov bez pušky, ale nie bez tužky. Práve pre takúto dôslednosť, precíznosť tvorby sú jeho umelecké obrazy vyhľadávané poľovníckou priazňou aj za hranicami našej vlasti. Autor patrí k popredným organizátorom výstav u našich susedov, nie nadarmo je doteraz jediným nositeľom Zlatého  diplomu Trebišovského umeleckého klubu.  Precízna je jeho drevorezba, ktorá zdobí tie najkapitálnejšie trofeje priateľov lovu i ochrancov prírody.  

Ľudovít Visokay, zakladateľ TUK