Prihlásiť sa

74. výročie oslobodenia mesta Trebišov - pietny akt kladenia vencov

30.11.2018

Piatok 30.11.2018 sa pri príležitosti 74. výročia oslobodenia mesta Trebišov spod fašistickej nadvlády uskutočnil pietny akt kladenia vencov k Pamätníku osloboditeľov na Mestskom cintoríne v Trebišove.

Vzdať poctu všetkým padlým hrdinom prišli zástupcovia štátnej správy, samosprávy a mestských organizácií, ale aj zástupcovia Ozbrojených síl SR, predstavitelia predsedníctva Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), členova Oblastného výboru SZPB i verejnosť. Počas ...dnešnej spomienky si jej účastníci uctili pamiatku vojakov, ktorí v boji za mier položili svoje životy.

Sobota 1. december je dňom, kedy pre Trebišovčanov, pred 74 rokmi, skončilo najrozsiahlejšie utrpenie všetkých čias – najväčší konflikt v dejinách ľudstva – 2. svetová vojna.

V roku oslobodenia nášho mesta bola preň symbolickým darom obeta v podobe smrti 267 vojakov a 17 tunajších občanov. Prvým decembrovým dňom v roku 1944 sa skončila éra beznádeje a strachu a otvorila sa pre človeka možnosť žiť v spoločnosti so základným právom – právom na život.
Ďalší rok 1945 následne priniesol nielen úľavu, ale aj množstvo výziev. V oslobodenom meste začína sídelne pôsobiť Slovenská národná rada, formujú sa politické skupiny, začína sa organizovať spoločenský život a buduje sa nová samospráva. Bez hrozby straty života alebo blízkych, bez strachu o svoju budúcnosť, ale zato s perspektívou slobodného života.
Vzdajte preto aspoň myšlienkou hold a poctu všetkým padlým vojakom, ako aj tým Trebišovčanom, ktorí chránili svoj domov, svoje mesto a v podobe obety vybojovali pre nás život bez hrozieb. Ľudom, ktorí obetovali to najcennejšie, čo mali. Hrdinom, ktorí patrí naša úcta.