Mestská hromadná doprava

Mestská hromadná doprava tak, ako sme ju poznali doteraz, bude od nového roka fungovať v novom režime. Zmluva medzi mestom Trebišov a spoločnosťou ARRIVA Michalovce a.s. sa po 15 rokoch končí a služby MHD budú fungovať v novej podobe. Po novom budú môcť obyvatelia mesta využívať  prímestské spoje ako v rozsahu doterajšej MHD, pričom súčasné trasy zostanú zachované v takmer nezmenenom rozsahu. Zvýši sa tak komfort cestujúcich, hlavne z dôvodu menšej potreby prestupovania na iné spoje a taktiež dôjde k výraznej harmonizácii grafikonov, čo zlepší dopravnú dostupnosť pre obyvateľov mesta.

Je to pilotný projekt poskytovania služieb mestského charakteru dopravy prímestskými autobusmi v rámci minimálne Košického samosprávneho kraja. Na niektorých linkách po novom teda, napr. nebude nutné z prímestského autobusu vystúpiť na hlavnej stanici a následne prestúpiť na linku MHD a opačne, ale prímestský autobus cestujúcim umožní cestovať priamo na zastávky doterajšej MHD. Autobusové spoje budú zároveň nadväzovať v Termináli Trebišov na vybrané vlakové a autobusové spojenia. Dopravná obslužnosť územia sa tak výrazne zlepší nielen priamo pre obyvateľov mesta, ale aj pre obyvateľov okolitých obcí, ktorí do mesta dochádzajú za prácou, školou či z iných dôvodov.

So zmenou cestovania prichádza aj zmena cestovného, ktoré sa v trebišovskej MHD nemenilo od roku 2011.

V rámci tarifných podmienok a zliav bude platiť len tarifa prímestskej dopravy a stanovený rozsah sociálnych zliav, čo zároveň znamená úplnú tarifnú integráciu územia. 

Cestovné zaplatené z čipovej karty sa zvýši z 0,36 € na 0,60 € a v prípade zakúpenia ďalšieho lístka bude uplatnená zľava 0,25 € z ceny následného lístka. V prípade detí, žiakov, ZŤP a seniorov nad 63 rokov veku sa zvýši cestovné z čipovej karty z 0,18 € na 0,30 € a v prípade zakúpenia ďalšieho lístka bude uplatnená zľava 0,25 € z ceny následného lístka. Občania nad 70 rokov veku, držitelia zlatej Janského plakety a tehotné ženy budú mať zvýšené cestovné z čipovej karty z 0,10 € na 0,30 €. Cestovné hradené v hotovosti bude vo výške 1,10 €. Cestujúcim teda odporúčame na uplatňovanie zľavneného cestovného využívať čipovú kartu. Samozrejme, v prípade dlhších trás, aj mimo mesta, bude cestovné účtované podľa tarify prevádzkovateľa dopravy.

Zároveň sa v polovici roka 2024 predpokladá zavedenie Zónovej tarify IDS Východ, čo znamená možnosť zakúpenia si predplatných časových cestovných lístkov (tzv. mesačníkov), ktorých cena významne zvýhodní pravidelných cestujúcich (mesačník je 30-násobok jednorazového cestovného) a navyše v prípade jednorazových lístkov bude znamenať rovnakú výšku cestovného pre dopravu nielen v rámci mesta Trebišov, ale aj do okolitých obcí (Vojčice, Nový Ruskov, Zemplínskej Hradište).

Veríme, že zmena bude na prospech tak mestu, ktoré na novom systéme ušetrí finančné prostriedky, ako aj cestujúcim, ktorým sa zvýši kvalita cestovania.

Nové cestovné poriadky nájdete zverejnené na webovej stránke mesta www.trebisov.sk, webovej stránke IDS Východ s.r.o., www.idsvychod.sk a www.cp.sk a v mobilnej aplikácii pre iOS a Android UBIAN.

© 2024 MESTO TREBIŠOV