Prihlásiť sa

Galéria Koniareň: Slečny od maliarskeho stojana/ Ladies of the easel

03.08.2019

Galéria KONIAREŇ - priestor pre súčasné umenie &

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína, kultúrne zariadenie KSK,

organizujú

výstavu

Slečny od maliarskeho stojana/Ladies of the easel.

Kurátorka výstavy:  Juliana Mrvová
Vernisáž výstavy sobota 3. augusta o 18.00 h
Výstava potrvá do: 31. augusta 2019

Koniareň - priestor pre súčasné umenie 
Ul. M. R. Štefánika 257/65, Trebišov 
koniarengallery.com

Tlačová správa

  Skupinová výstava 9 maliarok zo Slovenska a Ameriky, ktoré vo svojej tvorbe reflektujú pozíciu ženy - maliarky v súčasnom umení. Výstava predstavuje diela 5 slovenských autoriek, ktoré na osobnej báze skúmajú svoje miesto ženy (nielen) umelkyne na európskej a americkej umeleckej scéne.

Žena – maliarka vymenila sporák za stojan a plátno a ukazuje nám svoj osobný život, či prezentuje výrazné ženské príbehy. Osobné témy spájajú Petržalovú, Okolicsányiovú a Mrvovú, ktoré reflektujú svoju ženskú pozíciu v umení. Katarína Janečková Walshe pridáva nový fakt – byť matkou a maliarkou zároveň a prepája americkú a slovenskú časť výstavy, nielen formálne ale aj na základe osobných priateľstiev, ktoré sú dôležité pre vznik komunity a tvorivú konfrontáciu. Projekt nadväzuje na iniciatívu Kelsey Shwetz a Jenn Dierdorf, ktoré organizujú v New Yorku stretnutia Lady Painters a vytvárajú tak sieť ženských maliarok a kontaktov. Takéto stretnutie – prezentácia sa uskutočnila počas prvej výstavy v Bratislave za účasti amerických a slovenských autoriek. Do prvej zostavy autoriek tu pribudla aj Žofia Dubová, maliarka hôr a poetických či filozofických pohľadov na vzťah človeka a krajiny. 

V tvorbe 4 amerických maliarok často vidíme ženu, ktorá uvažuje o svojom tele či sexualite a to najmä u Kelsey Shwetz či Sahane Ramakrishnan. Jenn Dierdorf vytrvalo maľuje kvetinové zátišia, ktoré sú zámienkou pre uvedomovanie si svojej pozície ženskej maliarky, ktorej donedávna bola prisudzovaná schopnosť maľovať maximálne kvety vo váze. Kris Rac skúma osobné témy a tému statusu ľudského života v svojej sérii hrobov. Výstava je druhou zo štyroch výstavných podujatí v rôznych častiach Slovenska.