Prihlásiť sa

FORMY PRÍRODY/ Mária Kekeláková

16.09.2022

Galéria KONIAREŇ - priestor pre súčasné umenie & Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína organizujú vernisáž výstavy FORMY PRÍRODY/ Mária Kekeláková

Kurátorka: Erika Kovačičová
Vernisáž: 17.09. 2022 /sobota/ o 18:00 h
Termín výstavy: 17.09. - 16. 10. 2022
Miesto: Koniareň - priestor pre súčasné umenie, M. R. Štefánika 257/65 Trebišov

Cyklus grafík predchádza systematický zber rastlín Pľuzgierky islandskej, ktoré vplyvom času a počasia odpadávajú zo stromov. Autorka aktívne trávi čas v prírode, archivuje zozbierané lišajníky a hľadá podoby prírody, ako aj podoby jej grafického spracovania do grafických listov a objektov.

Inšpirácia pramení z teórie a tvorby nemeckého biológa Ernsta Haeckela z prelomu 19. a 20. storočia. Na rozdiel od jeho práce a objavovania je súčasné pozorovanie prírody hmatateľnejšie. Všetko sa zdá byť poznané, zaznamenané a informácie ľahko dohľadateľné. V čom môžeme hľadať podobnosť a rozdiely?
Bádanie a objavovanie psychickej reakcie, pokoja a vyrovnanosti v obklopení prírody, systematické vracanie sa k pokojnejšiemu spôsobu života, k čiastočnému spomaleniu, ktoré na určitý čas oslobodí myseľ. Grafiky Márie Kekelákovej sú pripomienkou tohoto spomalenia a budovania si vzťahu k prírode.

Mária Kekeláková (*1998) je študentkou magisterského štúdia ateliéru grafiky Fakulty umění Ostravskej univerzity. Zúčastnila sa mnohých kolektívnych výstav a projektov, študentského pobytu na Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design vo Wroclawi. Venuje sa najmä grafike a jej presahom so záujmom o biológiu, pestovanie a súčinnosti človeka a prírody.